Elektronikus zene a mozgalomban
2021.12.30. 12:55
Hatestylez / Mighty Whitey and the Dry Heeves – Lonesome & Hateful Electronic Holohoax lemezzel kapcsolatban többekben felmerült van-e létjogosultsága az elektromos zenéknek a mozgalomban / színtéren.
Ha kicsit tágabb értelemben nézzük akkor '80-as évek közepén már létezett a Máyusi Kalapács amelyben több skinhead zenész is megfordult, ők ipari (industrial) zenét játszottak valószínűleg a Test Department hatására, a hordó és kalapácsok mellett elektromos zajok is színesítették a zenéjüket.
1989-ben többek közt a Front 242 népszerűségének hatására megalakult a The Movement, melyben Vanek énekelt.
A '90-es évek elején betört hazánkba a techno őrület, ekkor több egykori skinhead is Dj. lett, kezdetekben nem tagadták meg a múltjukat, de ez idővel és a népszerűségük növekedésével változott.
Hollandiában a hardcore techno népszerűségét több Dj. is meglovagolta (Dj. Skinhead, Dj, Adolf, Dj. Himmler stb) kezdetben a hc techno színtér nem határolódott el tőlük, olyannyira nem, hogy több Thunderdome albumomra is felkerültek, majd a Rotterdami antifa letarolta őket.
Itthon nagyjából az NSBM előadókkal egy időben jelent meg az NS ambient, személy szerint a hazai produkciókat rendkívül igénytelennek tartottam, de a hitelesség érdekében meg kell említem őket. Nem sokkal később az ambient alfajaként megjelent a csatazaj (martial industrial) is, ez többnyire második világháborús híradó felvételekből összeollózott zaj, némi elektromos aláfestéssel. Ebből már született pár értékelhetőbb produkció, de a széles közönséghez nem jutott el.
Míg a népszerű antifa EBM, Independent bandákat (The Krupps stb) itthon is többen hallgatták, a német színtér megteremtette a saját ns zenekarait, melyeknek fesztiválokat is szervezett, ezek a zenekarok nem igazán jutottak el hozzánk, amikor népszerűek voltak még az RAC színtér szabadabban mozgott és inkább ők léptek fel nálunk.
2004-ben a ma már kultikusnak mondható Scourge Of God albumra is felkerült egy eltecronic, noise elemeket tartalmazó szám "Az Álmok valóra válnak címmel".
A fent említett egyik amerikai előadó HateStylez 2011 óta ad ki lemezeket ebben a stílusban és nincs egyedül, bár ez a zene főként Amerikában népszerű, hasonló stílusban gondolkodó előadók több Európai országban is jelen vannak.
A cikk összeállításakor csak az általam ismert információkat írtam le, nem végeztem kutatást a témában, így biztosan sok mindent kimaradt.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek